Béčkové peklo

 

Návrh "scénáře" vznikl během jisté (zajisté mírně) alkoholické anabáze, během níž byl rozbírán film Bílé peklo a nějaká jeho vzdálená knižní předloha. A protože jsem se s popisovaným dějem plně neztotožnil, rozvinul jsem na dané téma rétorické cvičení jež zastihne prchajícího trestance, jenž zabil při útěku dozorce jehož pes ho pronásleduje již na letišti a jehož přibližný záznam následuje.

 

To bylo tak: 

    Trestanec si právě koupil letenku a prošel odbavovací halou. Bylo to před 11. 09. takže to netrvalo zas tak dlouho a rychlá kontrola také původně neodhalila že se jedná o trestance. Pak se na scéně objevil Pes. Byl to dobrman. Uvědomil si, že i kdyby to stihnul, letenku mu pravděpodobně neprodají. 
    "Scheisse!", zavrčel si jen tak pro sebe (pochopitelně německy, dobrmani jinak nemluví; proto jim také nikdo nerozumí) a rozběhl se přes halu. Ochranka okamžitě zahájila palbu, ale zasáhla pouze několik náhodných komparsistů. Mezitím byl na letišti vyhlášen poplach, protože Trestance poznala stará zfetovaná černoška, která pracovala v letištní kavárně a které dal kdysi velké dýško. Ona neví že ho hledají, ale neprozřetelně vyřkne jeho jméno a automatizovaný odposlouchávací systém to zachytí, pročež je promtně povolán Odstřelovač. 
    Příchod Odstřelovače. Zvuk motorů, záběr z blízka na rotor a přistávající vrtulník před letišťní halou. Otevírají se dveře a ve dveřích se se zapáleným doutníkem objevuje Dolph Lundgren s kufříkem. 
    Švenk na Trestance. Hraje ho Wesley Snipes. Když vidí přibíhajícího Dobrmana, rozbíhá se, proskakuje prosklenou stěnou a absolvuje dvanáctimetrový pád. Před jistou smrtí ho zachrání švédská modelka (Caroline Winberg), která duchapřítomně na místo dopadu umístí svůj kufr. Následuje zpomalená scéna trvající pět minut - vzduchem létající kalhotky. Dobrman se před sklem zastavuje, ví že další švédská modelka tam není, protože všechny odletěly předchozím letem který Caroline Winberg zmeškala. Dobrman sbíhá dolu po schodech, když v tom se mu postaví. Člen ochranky. Míří na něj zbraní, ale když vystřelí, netrefí se. Dobrman vyráží vpřed. V detailním zpomaleném záběru je vidět jak členovi ochranky ve vzduchu vytrhne krkavici. Patnáctimetrová scéna, jak ochranka umírá. Tečou potoky krve. Pes se dostává na plochu přes kterou Trestanec Snipes běží ke svému letadlu. Na scéně se však objevuje Dolph Lundgren. Na střeše haly skládá svou pušku. Asi dvacetiminutová nervy drásající scéna, kdy kamera švenkuje z běžícího Snipese na běžícího psa a zpět. Občas se v záběru objeví Dolph Lundgren sestavující pušku. Dolf Lundgren mezitím sestavil svou snajperku a míří. Ve vesley Snipesovi poznává starého kamaráda. Za války spolu sloužili u Kriegsmarine. Ale úkol je úkol. Dolph dlouze míří a pes už Snipese skoro má a vyráží k poslednímu skoku. V obličeji Dolpha Lundgrena se během mnohaminutového detailního záběru objevuje mistrně sehraná nerozhodnost, rozpor mezi povinností a svědomím, rezignace a následně znuvu nabytá jistota. Dolf Lundgren na poslední chvíli o několik milimetrů pohne hlavní a střelí psa ve skoku. Ten dopadne k Wesleyho nohám. Wesley Snipes se zastavuje, otáčí se a vidí Dolpha Lundgrena, ve kterém také pozná svého kolegu. Lundgren na něj mrkne, potáhne z doutníku a otáčí se. Wesley Snipes nastupuje do letadla, kde už na něj čeká Caroline Winberg a které okamžitě startuje. Ve vzduchu zjišťují, že na místě pilota sedí Dolph Lundgren, jaké šťastné setkání...