WALDMANN TANGO 683 WHITE

26/12/2013 09:07
 
 
Už delší dobu jsem pokukoval po nějakém peru poněkud vyšší třídy. Líbily se mi zejména značky Visconti a Waldmann, případně klasika nejklasičtější, Pelikan. Původně jsem si představoval něco kolem 3000,- Kč, kam by šlo napasovat poměrně dost per od jmenovaných výrobců. Se svým záměrem jsem se svěřil v PenShopu, kde mi trpělivě umožnili si na některá z per "šáhnout". Brzy jsem se zasekl u novinky firmy Waldmann - Tango 683 v bílé barvě s masivním stříbrným krásně plynulým vybraným koncem víčka se čtyřmi stříbrnými kroužky taktéž nádherně plynule zaleštěnými do laku. Protože zastávám názor že pokud mi něco vyloženě samo skočí do ruky jako tohle pero a evidentně chce ke mě, patrně se mi to hned neokouká, rozhodl jsem se pro něj. Do plánované částky něco málo chybělo a já sezeptal na možnost dodání se zlatým hrotem, neboť jsem takový dosud nevlastnil Doplatek byl i v perspektivě současné ceny zlata pro mě přijatelný, takže jsem složil za hrot zálohu a dál mi nezbylo než čekat až jej pro mne soudruzi v SRN vyrobí a zašlou.
 
Čekání se sice trochu protáhlo, ale jsou přeci věci na které se vyplatí si počkat, ne? Nakonec jsem se dočkal a pero si mohl vyzvednout. Při přebírání mne zaujaly dvě věci. Zejména mne překvapilo v jak luxusní krabičce se pero dodává. Ony jsou vlastně dvě. Vnější schránku představuje poctivá kartonová krabička se stříbrným logem firmy Waldmann. Ta v sobě ukrývá vlastní, poměrně robustní a pevnou, avšak docela lehkou krabičku. Ta má patro pro bombičky a čistící hadřík, se kterým se dodává a je velmi příjemná na omak. Je potažené zvláštní měkkou umělou hmotou, která navíc zajímavě a nikoliv nepříjemně jaksi technicky voní. Druhou věcí ze které jsem byl poněkud méně příjemně je fakt že i takovéto pero se dodává bez konvertoru.
 
Nyní přejděme k samotnému peru. Jak již jsem předeslal, svým designem si mne získalo hned od začátku. A tento stav trvá. Mám rád šrubovací víčka a kovovou a také jemně tvarovanou úchopovou část. Zde tedy mohu být spokojen. Úchopová část je velmi pěkně tvarovaná a mincovní stříbro coby materiál jí činí neodolatelnou. Nejkrásnější na celém peru je ovšem asi jeho víčko se čtyřmi zabroušenými stříbrnými kroužky a masivním zakončením typickým pro pera Tango. Celkově je pero designově i hmotnostně vyvážené a já konečně mohu prohlásit že jsem našel dostatečně masivní, přesto designově povedené pero pro svou ploutev. Není to zkrátka drobek. 
 
Dostáváme se ke zlatému hrotu. Podle barvy nepoznáte že se jedná o zlatý hrot. Je stříbrný s decentním a líbivým, i když nepříliš ostrým rytím. Jeho materiál na první pohled prozrazuje pouze označení 14 Kt. A jak se s ním píše? Inu zprvu přišlo zklamání. Psalo jednoznačně hůř než má ostatní pera, tedy ocelová, z nichž vyniká zejména Parker Sonnet. Trochu jsem si zazoufal a jal se hrot seřizovat. Pero drhlo a při rychlejším psaní nepříjemně skřípalo ať jsem s ním cvičil jak jsem chtěl. Za strůjce problému jsem považoval ostré hrany uvnitř roviny dělení hrotu. Nakonec jsem se nasštval a koupil velmi jemný smirek dvou zrnitostí s nímž jsem celou geometrii hrotu změnil. Sice má teď trochu širší stopu než jsem si tak původně představoval, ale zato si mohu užívat toho sametově hladkého psaní , kterého se nemohu nabažit a píšu kvůli tomu perem každou blbost.
 
Pokud mám na závěr napsat nějaké zhodnocení, pak koupě nelituji. Pero je krásné a řemeslně velmi pěkně zpracované a nakonec i příjemně píše. Dobrý pocit ovšem trochu kazí počáteční problém s hrotem. Myslím že tak renomovaný výrobce si mohl dát trochu víc práce s jeho doladěním.